Dodany: 2010-08-19 14:48:54

CukrzycaCukrzyca to bardzo poważna choroba dopadający coraz to więcej osób i w coraz to młodszym wieku. Jej cechą charakterystyczną jest hiperglikemia, co oznacza podwyższoną zawartość cukru we krwi chorego.

 

W praktyce dzieje się tak dlatego, że trzustka chorego nie działa prawidłowo i zaburzone jest wydzielanie insuliny.  Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Dzieli się ją na kilka typów.

Najczęściej ludzie zapadają na typ 2 cukrzycy. Osoby takie są niewrażliwe na insulinę. Trzustka w konsekwencji przestaje ją produkować. Typ 1 cukrzycy charakteryzuje się tym, iż organizm nie jest odporny na insulinę, jednak trzustka nie produkuje jej wystarczająco dużo.

 

Leczenie cukrzycy jest procesem długim i bardzo złożonym. Polega nie tylko na utrzymywaniu w normie gospodarki węglowodanowej w organizmie, ale także na stałym monitorowaniu i leczeniu objawów towarzyszących cukrzycy. Cukrzyca powoduje dodatkowe objawy takie jak szybkie zmęczenie, zwiększenie masy ciała, nadciśnienie tętnicze. Choroba ta dopada również kobiety w ciąży. Jest to tak zwana cukrzyca ciężarnych, która w odróżnieniu od innych jest objawem przejściowym, wymagającym jednak stałej opieki lekarskiej. Do powikłań związanych z cukrzycą zaliczamy uszkodzenie narządów wzroku, uszkodzenie nerek, uszkodzenie włókien nerwowych., zaburzenia pracy serca, zespół stopy cukrzycowej oraz udar mózgu.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Cukrzyca
Nick: